flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Громадська оцінка якості роботи судів Чернігівської області

13 травня 2016, 14:15

                                                                  

                                                   Громадська оцінка якості роботи судів Чернігівської області –
результати дослідження
 
11 травня 2016 року в конференц-залі Апеляційного суду Чернігівської області відбулася презентація аналітичного звіту, підготовленого за результатами моніторингу доступності та якості функціонування судової влади, який протягом листопада-грудня 2015 року проводився в судах Чернігівської області.
 
Участь у круглому столі взяли керівництво та судді апеляційного, господарського, адміністративного та інших загальних судів Чернігівської області, представники державної судової адміністрації, Проекту USAID «Справедливе правосуддя».
 
Опитування проводив Чернігівський громадський комітет захисту прав людини в рамках проекту «Громадське дослідження рівня задоволеності громадян якістю функціонування судів Чернігівської області та Київського апеляційного адміністративного суду з використанням методології  карток громадянського звітування (КГЗ)», що реалізовувався за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Справедливе правосуддя». Загалом з використанням методології карток громадянського звітування було опитано 1950 відвідувачів всіх судів Чернігівської області.
 
«Суди Чернігівської області вперше взяли участь в програмі опитування громадян, що мала на меті дослідження реальної картини ставлення громадськості до судів, - зазначила під час презентації Наталія Піддубна, керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини. - Протягом листопада-грудня 2015 року відвідувачі судів мали змогу оцінити їх діяльність за такими параметрами: доступність суду, зручність та комфортність перебування у суді, доступність, повнота та ясність судової інформації, якість роботи працівників апарату суду, дотримання термінів судового розгляду, якість роботи суддів, якість написання та обґрунтування судового рішення, а також надати свої рекомендації щодо покращення зазначених параметрів».
 
За словами Наталії Піддубної, загалом за 5-ти бальною шкалою роботу судів Чернігівщини відвідувачі оцінили досить високо. Середня оцінка якості роботи судів в цілому по 26 судах області коливається в межах 4,36 балів.
 
Так, найменш варіативним виміром якості роботи суду є «доступність суду», по якому середня оцінка по судах коливається в межах від 3,72 до 4,68 бали. Фактично, це означає, що в даному аспекті суди працюють на приблизно однаковому рівні, а зауваження до роботи суддів є типовими: «безперешкодний доступ до приміщення суду людей з обмеженими можливостями», «можливість отримати безкоштовну правову допомогу незахищеним верствам населення», «паркову для автомобілів відвідувачів».
 
Одночасно, найбільш високої оцінки, якої досягли суди Чернігівської області, виявлена саме за виміром «повнота та ясність інформації». Тут середня оцінка виміру сягала 4,98 балів. Про це свідчить наявність у судах інформаційних стендів з необхідною для відвідувачів інформацією про справи, призначені справи до розгляду, зразки необхідних документів. Разом із цим суди є досить відмінними за повнотою наповнення інформаційних стендів (щодо зразків позовних заяв, клопотань) та веб-сторінок суду на порталі судової влади України.
 
Найбільш варіативною є середня оцінка зручності і комфортності перебування в суді. Так досить часто відвідувачі судів нарікали на відсутність ремонту та проблеми вільного доступу до побутових приміщень (туалетів). Наприклад, у деяких судах, які розташовані у районних центрах Чернігівської області, є проблема пов’язана з тим, що туалети, в основному, розміщені на вулиці. Окрім того, поняття зручності та комфортності у багатьох відвідувачів судів пов’язано з наявністю у приміщеннях суду вільного wi-fi, гардеробу, буфету, терміналу для сплати судового збору та машини для виготовлення кави й чаю.
 
 «Потреба провести подібне опитування виникла через те, що часто українці формують свою точку зору стосовно суддів та судів заочно, саме тому результати опитування реальних відвідувачів суду є важливим. Однак, в будь-якому випадку, це оцінка саме адміністрування суду та його роботи, тобто респонденти в анкетах не давали свої оцінки безпосередньо щодо рішень суддів», - пояснила Марина Руденко, представник Проекту USAID «Справедливе правосуддя».
 
Як зазначив Садіг Тагієв, голова Апеляційного суду Чернігівської області, оскільки в судах області таке опитування проводиться вперше, представників судів дійсно цікавить незалежна оцінка реального відношення громадян до діяльності судів регіону.
 
 «Оцінки діяльності судів є високими, оскільки  не всі параметри дослідження залежать від самих судів, - зауважив Садіг Тагієв. - Критерії оцінювання, що стосуються доступності суду та зручності перебування суді залежать від державного фінансування, і є нижчими, ніж ті, що напряму залежать від суду, а саме повнота та ясність інформації, сприйняття роботи працівників апарату судів та суддів».
 
Під час обговорення результатів дослідження, представники суддівського корпусу запевнили, що вони готові до критичних зауважень та мають бажання змінюватись, якщо це зможе підняти рівень довіри до судової влади. На протязі найближчих місяців, за сприяння Апеляційного суду Чернігівської області та територіального управління Державно судової адміністрації, суди Чернігівщини будуть робити все можливе для впровадження змін для покращення роботи судів з урахуванням зауважень та побажань громадян.
 
З повною версією звіту за результатами дослідження можна ознайомитися на сайті Чернігівського громадського комітету захисту прав людини (www.protection.org.ua)
 
Контакти: Наталія Піддубна, тел.: (0462) 625-381, e-mail: natali.pidubna@gmail.com
 
*                 *                *
 
Довідково: Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» працює в Україні з жовтня 2011 року. Мета Проекту – сприяти утвердженню верховенства права в Україні через підтримку судової реформи, підвищення рівня прозорості та підзвітності судової системи, поліпшення обізнаності громадян із діяльністю судової системи та зростання довіри суспільства до судової влади.
 
Детальну інформацію про проект USAID «Справедливе правосуддя» можна отримати на офіційному веб-сайті www.fair.org.ua або за телефоном +38 (044) 581-3303.